Porovnanie stavu normalizácie v SR a ČR v roku 2016
Tentoraz prinášame, po siedmych mesiacoch roku 2016, ďalšie fakty o stave technickej normalizácie na Slovensku v číslach v porovnaní s Českou republikou.
Tentoraz prinášame, po siedmych mesiacoch roku 2016, ďalšie fakty o stave technickej normalizácie na Slovensku v číslach v porovnaní s Českou republikou.
Tento príspevok obsahuje porovnanie výsledkov činnosti za rok 2015 dvoch národných normalizačných orgánov (NNO) v dvoch členských krajinách EÚ, ktoré ešte v roku 1992 tvorili spoločný štát. Správa je založená na objektívnych údajoch zverejňovaných oboma (NNO) na svojich webových stránkach.
Ako každý mesiac aj dnes prinášame ďalšie informácie o stave technickej normalizácie na Slovensku do októbra 2015 vo vzťahu k počtu vydaných noriem a ich prekladov do slovenského jazyka na priložených grafoch.
Prinášame Vám ďalšie fakty o stave technickej normalizácie na Slovensku v číslach v porovnaní s Českou republikou. Trend len potvrdzuje klesajúcu tendenciu prekladov EN noriem do slovenského jazyka a veľmi nízky podiel externých spracovateľov STN noriem.
Prinášame ďalšie informácie o stave technickej normalizácie na Slovensku do augusta 2015 vo vzťahu k počtu vydaných noriem a ich prekladov do slovenského jazyka na priložených grafoch.
Ako sa v ďalšom období vyvíja technická normalizácia na ÚNMS SR vo vzťahu k počtu vydaných noriem a ich prekladov do slovenského jazyka si môžete pozrieť na priložených grafoch.
V priložených grafoch je uvedený ďalší vývoj, preberania technických noriem v SR podľa rôznych hľadísk v období do apríla 2015. Klesajúci minuloročný trend vydávania technickým noriem bez prekladu v anglickom jazyku sa potvrdzuje aj v hodnotenom období roku 2015.
V priložených grafoch si môžete pozrieť, ako to zatiaľ vyzerá s vydávaním technických noriem v SR podľa kategórií v roku 2015.
Dňa 14. januára 2015 sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie Rady pre technickú normalizáciu (RTN), ktorá je stálym odborným poradným orgánom predsedu Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky.
Na Slovensku sa v súčasnosti technická normalizácia nachádza v dosť nezávideniahodnej situácii. K tomuto stavu sme dospeli postupným znižovaním záujmu slovenských podnikov a inštitúcií o technické normy (tvorbu a používanie) a to z viacerých dôvodov.