Musí byť bezpečnosť všetkých výrobkov preukázaná skúškami?

Musí byť bezpečnosť všetkých výrobkov preukázaná skúškami?

od Miroslav Smolka » Marec 12th, 2015, 10:56 am

Do stavby je možné zabudovať len bezpečné výrobky. Bezpečnosť výrobku sa preukazuje výsledkom skúšky. Pre mnohých výrobcov a zhotoviteľov je toto samozrejmosť a každodenná realita. Pre niektorých však nie.
Malý stolár, ktorý chce dodávať požiarne dvere do penziónu, musí vytiahnuť z peňaženky sumu odhadom 10-tisíc EUR aby sa vôbec mohol uchádzať o takéto zákazky. Zhotoviteľ plochej strechy na priemyselnej hale musí vykonať skúšku požiarnej odolnosti, pokiaľ sa skladba jeho strechy odlišuje od dokladov dodávateľov komponentov. Kvôli jednej stavbe. Dodávatelia výrobkov na požiarnu ochranu znášajú náklady v 5-ciferných sumách. V prípade viacerých variánt výrobkov a pestrejšieho sortimentu sú tieto sumy rádovo vyššie. Samozrejme že sa tieto náklady nakoniec prenesú do peňaženiek občanov v cenách výrobkov a služieb. Všetci to platíme a znášame to ako náklady za našu bezpečnosť - pokiaľ si to vôbec uvedomíme.
Platí to aj pre horľavé zatepľovacie systémy? Do obidvoch návrhov zmeny STN 73 0802 sa po značnom úsilí a obštrukciách nakoniec dostala veta o tom, že výrobcovia musia preukázať bezpečnosť proti šíreniu po fasáde skúškou podľa ISO 13785-2. Aj to len v prípade, že ich konštrukčné riešenie sa odlišuje od normou definovaného riešenia - zjednodušene povedané: 200 mm široké nehorľavé požiarne zábrany a systém ako celok musí mať triedu reakcie na oheň aspoň B-s1,d0. Čo na tom že táto šírka požiarnej zábrany sa nepreukázala ako dostatočná pri všetkých výskedkoch skúšok, ktoré boli zverejnené a predložené technickej komisii TK17; a čo na tom, že reakcia na oheň simuluje požiar v miestnosti a nemá nič spoločné s rizikovými scenármi šírenia požiaru po fasáde, ktoré sú opísané v normách ISO. Tešme sa z toho, že sa tu aspoň začalo hovoriť o tom, že aj tieto horľavé výrobky, ktoré sa aplikujú na fasády slovenských budov v množstvách rádovo 5 miliónov štvorcových metrov každý rok, majú mať adekvátnym spôsobom preukázanú bezpečnosť proti šíreniu požiaru.
Aby sme neboli nespravodliví, nejaké skúšky týchto výrobkov sa vykonali. Okrem skúšok reakcie na oheň, ktoré sú samozrejmou súčasťou uvedenia každého stavebného výrobku na trh. V r. 2002 sa vykonali modelové skúšky 3 fasádnych systémov podľa strednorozmerovej skúšky ISO 13785-1 s polystyrénovou izoláciou hrúbky 6 cm (dnes sa bežne aplikuje 2x viac a zmenili sa aj omietky a konštrukčné detaily). Náklady na tieto skúšky sú možno porovnateľné s nákladmi jednej skúšky požiarnych dverí. Niektorí sa na ne doteraz odvolávajú a plačú nad tým, koľko peňazí ich to stálo a ako si niekto dovoľuje vôbec uvažovať nad tým, že by sa tieto výrobky mali podrobiť poriadnej skúške, primeranej rizikovým scenárom... podobných testov sa odvtedy vykonalo ešte niekoľko. Údajne. Výsledky neboli zverejnené, aj keď sa tieto testy stali podkladom pre rozhodnutia štátnych orgánov a tvorbu technických noriem. Niekoľko lacných skúšok bez jasných kritérií otvára dvere aplikácii miliónom m2 horľavých výrobkov do stavieb na dlhé roky... Predstavme si, či s tým náhodou nemôže súvisieť situácia okolo tvorby noriem STN upravujúcich zabudovanie týchto výrobkov do stavieb v SR - viď ďalšie príspevky v tejto rubrike.
To bol len taký malý námet na zamyslenie pre ľudí, ktorí chodia do požiarnych skúšobní ako na husle a utrácajú tam desiatky a stovky tisíc EUR za požiarne skúšky. Námet na zamyslenie pre ľudí, ktorí vykonávajú rozhodnutia v mene ústredných orgánov štátnej správy. Námet na zamyslenie pre právnikov, prečo si niektorí myslia, že na nich platí prezumpcia neviny (a všetci majú predpokladať, že ich výrobky sú bezpečné bez poriadneho preskúšania), pričom ostatní rešpektujú preventívny princíp a ctia si povinnosť preukázať bezpečnosť svojich výrobkov pred tým, ako ich dodajú na stavbu.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Marec 2nd, 2015, 10:33 pm

Re: Musí byť bezpečnosť všetkých výrobkov preukázaná skúškam

od Viliam » Marec 12th, 2015, 10:35 pm

Dobrý večer!

To je len "špička ľadovca". Skutočnosť je ešte horšia. V štatistikách úmrtnosti sa dnešná situácia objaví až v budúcnosti, ale to už nebude možné rozlíšiť úmrtia spôsobené rôznymi zlými rozhodnutiami z rôznych období.

Zásadná myšlienka je: "Ak je stavba zhotovená v súlade s predpismi, to ešte neznamená, že je bezpečná."

Výsledkom bude, že ľudia budú umierať v súlade s legislatívou. Nikto nebude zodpovedný ani vinný.

Viliam
Prílohy
fire08.jpg
fire08.jpg (21.25 KiB) Zobrazené 3754 krát
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Marec 12th, 2015, 10:07 pm


Kto je on-line
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť
cron