Slovensko povedalo Európe: kráľ je nahý!

Slovensko povedalo Európe: kráľ je nahý!

od Miroslav Smolka » Marec 3rd, 2015, 12:23 am

Všetci to zrazu vidia. A chú to riešiť. Konečne.
Táto téma sa preberala na tomto portáli už niekoľko krát: diskusie okolo zmeny STN 73 0802 v oblasti zatepľovacích systémov odhalili aj tú "maličkosť", že tento druh rizika nie je vyriešený ani v sústave skúšobných a klasifikačných noriem EN. A to napriek tomu, že to priamo vyplýva z nariadenia o stavebných výrobkoch (CPR) a že diskusie na túto tému sa v Európe viedli už v minulosti - zatiaľ bez výsledku. Ale ako to už býva, problém neprestane existovať len preto, že sa budeme tváriť že neexistuje. A prečo sa máme hrať na svojom piesočku, keď správne miesto na riešenie tejto problematiky je CEN? Alebo priamo Európska Komisia?
Tak sa Slovenská republika rozhodla upozorniť tieto Európske inštitúcie na známy fakt, že túto vec treba vyriešiť na jej úrovni. Problém je známy, mechanizmy a inštitúcie tiež; dobré príklady existujú z minulosti, keď sa tvoril systém skúšania a klasifikácie reakcie na oheň. Riziká sú známe, stačí definovať požiarny scenár a veľkorozmerový referenčný test (Tieto sú už vytvorené, aj keď nie dokonale, v sústave noriem ISO). Ak sa veľkorozmerový test ukáže ako nepraktický, vymyslí sa zmenšená "komerčná" požiarna skúška, od ktorej sa logicky očakáva, že bude dávať rovnaké výsledky ako referenčný test. To je zatiaľ hudba budúcnosti a úloha pre CEN na ďalšie roky. Definícia rizikového scenára a veľkorozmerovej skúšky je prvý krok.
Zatiaľ sa tak nestalo, ale diskusia sa rozprúdila a téma je na stole EK a delegátov členských štátov, ktorí sa k nej stretnú 12. marca 2015. Doterajší prístup EK k tejto téme by mohol budiť podozrenie, že sa nesnaží riešiť problém, ale zamiesť ho pod koberec. Faktom však je, že diskusia pokračuje a rôzne priemyselné združenia, EOTA a členské štáty vyjadrili svoje stanoviská. Zdá sa, že dozrel čas položiť problém na stôl a prestať sa schovávať za zavreté dvere vybraných inštitúcií.
Podnet k tomuto procesu dala Asociácia Pasívnej Požiarnej Ochrany SR (APPO SR) a technická komisia TK17 podporila túto iniciatívu. Následne tak učinilo Ministerstvo vnútra SR (odbor požiarnej prevencie) a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (odbor preukazovania zhody stavebných výrobkov). Tak sa na stôl Európskej Komisie dostala jedna naivná otázka: nie je náhodou čas začať sa tým zaoberať? Európa predsa podporuje programy energetickej efektívnosti a ich prirodzeným následkom je masívne zvyšovanie množstva rôznych druhov zatepľovacích systémov a ich hrúbok. Prestaňme už konečne hovoriť len o polystyréne; problémom začínajú byť napríklad aj sendvičové plastohliníkové obklady - každý rok zhorí niekoľko takýchto fasád.
Je to tak trochu irónia osudu, že celá diskusia k tejto téme na Slovensku sa obmedzila len na jednosmernú (a niekedy aj dosť hlučnú) komunikáciu typu: musí to byť takto a nijako inak! A len pre kontaktné fasády! Prečo? Lebo je to oprávnený záujem! Objektívne treba povedať, že keď chýba definícia rizikového scenára a referenčný test, chýba základ pre akúkoľvek rozumnú diskusiu a každý nájde argumenty pre svoju pravdu aj proti pravde niekoho iného.

Veľká vďaka patrí vyššie menovaným ústredným orgánom štátnej správy SR a ľuďom v nich, že našli odvahu osloviť Európsku Komisiu a povedať im že kráľ je nahý. Dúfajme, že aspoň tá sa postaví k problému konštruktívne a diskusia bude prebiehať na kvalitatívne vyššej úrovni ako tomu bolo u nás pri zmene STN 73 0802. Nebude to je vôbec ťažké :-)
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Marec 2nd, 2015, 10:33 pm

Kto je on-line
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť
cron