Aktívne bleskozvody - nie či nie? - Pokračovanie

Aktívne bleskozvody - nie či nie? - Pokračovanie

od Gilian » Marec 17th, 2015, 9:27 am

Naposledy sme písali o problematike STN 34 1398 dňa 27. 1. 2015 s tým, že sme odoslali na úrad Vaše technické pripomienky a názory k tejto norme a taktiež ďalšie dokumenty, ktoré súvisia s problematikou aktívnych bleskozvodov. Myslím, že sme dali dostatočné množstvo času aj dokumentov zodpovedným úradníkom, aby sa rozhodli. Oni sa rozhodli asi nasledovne. Ing. Jarmila Vajdová (poverená riadením odboru technickej normalizácie), ktorá bola prítomná na rokovaní so zástupcami APPO SR a sľúbila vyriešenie našej žiadosti sa nám už nikdy neozvala a ani neozve. Zistili sme, že dôvodom je to, že na úrade už nepracuje. Príčin môže byť viac.
Prvá príčina môže byť v tom, že po preštudovaní nami zaslaných dokumentov jej prišlo tak zle, že v záujme zachovania svojho duševného zdravia tíško odišla z úradu. Druhou príčinou môže byť aj to, že pochopila, do akého bordelu a morálneho suterénu vstúpila a nemala na to, aby sa púšťala do riešenia takýchto problémov, tak hodila do ringu uterák. Dôležité je však to, že už máme zasa komu poslať, v poradí tretiu žiadosť na zrušenie STN 34 1398: 2014, ktorá obsahuje všetky doterajšie dokumenty, pretože predpokladáme, že sa pravdepodobne niekde podeli aj s pani Vajdovou, ako to býva dobrým zvykom. Takže tu je tretia a posledná žiadosť (viď prílohu) doplnená už o konkrétne kroky, ktoré sme uskutočnili a uskutočníme pokiaľ by ďalší úradník akosi váhal.

http://www.normalizacia.sk/engine/wp-content/uploads/2015/03/Ziadost_o_zrusenie_STN_34_1398_priloha.pdf
Ing. František Gilian
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43
Registrovaný: December 9th, 2014, 12:12 pm

Re: Aktívne bleskozvody - nie či nie? - Pokračovanie

od Gilian » Apríl 15th, 2015, 11:16 am

Prešiel skoro ďalší kalendárny mesiac, ale konečne sme sa dočkali reakcie zo strany ÚNMS SR, ktorú môžeme považovať zo strany úradu za náznak konštruktívneho prístupu k riešeniu problematiky technickej normalizácie. Na našu opätovnú žiadosť (tretiu) o zrušenie STN 34 1398: 2014, v takej podobe v akej ju úrad vydal, nám Ing. Milan Holeček, novo poverený riadením odboru technickej normalizácie odpovedal a navrhol riešenie. V prílohe Vám poskytujeme túto odpoveď a aj naše stanovisko k nej. Teraz však očakávame, že pokiaľ pôjdu veci podľa navrhovaného plánu, odborná technická verejnosť v oblasti ochrany pred bleskom neostane "nemá" a aktívne sa zúčastní na zasielaní svojich odborných stanovísk k pripomienkam, ktoré sme zhromaždili a úrad ich chce zverejniť na svojej stránke na 3 mesiace. Na základe takto zozbieraných Vašich stanovísk bude potom zriadená pracovná skupina odborníkov (s vyváženým zastúpením), ktorá zhodnotí Vaše odborné stanoviská a skúsenosti z praxe a vyjadrí svoj odborný záverečný názor na osud normy.
Využime túto možnosť a buďme tvorcami technicky normálnych a správnych riešení a nepodliehajme apatii. Máme to vo vlastných rukách.

http://www.normalizacia.sk/engine/wp-content/uploads/2015/04/Odpoved_UNMS_SR_na_ziadost_o_zrusenie_STN-34_1398.pdf
http://www.normalizacia.sk/engine/wp-content/uploads/2015/04/Vyjadrenie_APPO-SR_na_odpoved_UNMS_SR_na_ziadost_o_zrusenie_STN-34-1398.pdf
Ing. František Gilian
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43
Registrovaný: December 9th, 2014, 12:12 pm

Re: Aktívne bleskozvody - nie či nie? - Pokračovanie

od lamacan » Apríl 15th, 2015, 12:05 pm

Dobry den,

Som rad, ze sa nevzdavate a bojujete za spravnu vec. Skuste navrhnut, ako by bolo najlepsie poslat odborne stanoviska na Urad...ci jednotlivo, alebo hromadne s viacerymi podpismi. Mozno by bolo lahsie nazbierat podpisy ako dostat odborne vyjadrenie od jednotlivych ludi. Mozno by bolo dobre nazbierat jednotlive prispevky a spravit jeden uceleny prispevok s mnohymi podpismi.

Branislav Gajdos
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6
Registrovaný: December 23rd, 2014, 2:11 am

Re: Aktívne bleskozvody - nie či nie? - Pokračovanie

od Gilian » Apríl 15th, 2015, 2:23 pm

Vážený pán Gajdoš, vážení kolegovia elektrotechnici,
forma akou budeme vyjadrovať svoje stanoviská a pripomienky k norme zatiaľ nie je presne určená. Bude záležať na tom, akým spôsobom úrad zverejní už nami zaslané pripomienky na 14 stranách A4 a či to bude formou obvyklého verejného pripomienkového konania k návrhom noriem (vtedy sa pripomienkujúci individuálne prihlasujú vyjadrujú formou pripomienok vpísaných do formulára), alebo sa dohodneme s úradom na nejakej inej forme, kedy bude možné poslať hromadnú pripomienku podporenú viacerými účastníkmi konania prípadne hromadnou pripomienkou skupín odborníkov. Podstatné je však to, že bude táto možnosť. Budeme sa každopádne aktuálne informovať cez tento portál o vývoji a potrebných krokoch.
O tom, že situácia v technickej normalizácii na Slovensku je taká aká je najlepšie svedčí aj najnovšia informácia z dnešného zasadnutia Rady pre technickú normalizáciu ÚNMS SR, že Ing. Milan Holeček, mnou uvedený ako novo poverený riadením odboru technickej normalizácie už nebude poverený riadením OTN, pretože odchádza.
Nepredpokladám, že by to malo mať vplyv na čokoľvek, podobne ako nemalo vplyv to, že pred nedávnom odišla z tejto pozície p. Ing. Jarmila Vajdová, z ktorou sme začali začiatkom roku 2015 pomerne seriózne rokovať o problematike STN 34 1398: 2014.

Je to len výsledok a obraz absolútneho politického, ekonomického a spoločenského chaosu na Slovensku a taktiež na ÚNMS SR a dôsledok dlhodobo chýbajúcej koncepcie politiky technickej normalizácie v SR. My, ako technici a odborná verejnosť, však technickú normalizáciu potrebujeme pre svoju prácu, život, bezpečnosť občanov a budúcnosť. Takže horšie už ani nemôže byť a keď sme sa už na to dali, tak nemáme dôvod utekať.

PS: Na ÚNMS SR v súčasnosti pracujú na OTN traja zamestnanci, ktorí majú na starosti odbor celej ELEKTROTECHNIKY a ENERGETIKY. Katastrofa!!!
Ing. František Gilian
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43
Registrovaný: December 9th, 2014, 12:12 pm

Re: Aktívne bleskozvody - nie či nie? - Pokračovanie

od lamacan » Apríl 21st, 2015, 10:10 am

Dobry den,

Skoda, ze sa nepripajaju viaceri diskutujuci. Traja ludia, to je vysmech celej normalizacie na Slovensku. Podla mojho dojmu je to cielom. Nizke platy a kopa prace, cize vysledok je len stres, potom sa nemozno cudovat, ze ludia odchadzaju. Sme na smiech odbornej verejnosti uz kazdeho statu EU a taktiez mnohych statov sveta. Je vidno, ze sa na kompetentne miesta dostali ludia, ktori nemaju absolutne zaujem o pracu, ktoru by mali vykonavat poctivo.
Aby som nekoncil skepticky, tak mam dokument ktory mi poslal p.Hajek, kde sa vraj pise (je to vo francuzstine), ze bleskozvod kazdej novej stavby vo Francuzku musi vyhovovat EN 62305. Je to celkom velke vitazstvo v tejto zazracnej krajine, kde fyzikalne zakony pre istych vyrobcov neplatia. Ak by niekto vedel francuzsky, moze to prelozit :-)


http://www.normalizacia.sk/engine/wp-content/uploads/2015/04/joe_20100216_0009-ERP.pdf

S pozdravom

Branislav Gajdos
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6
Registrovaný: December 23rd, 2014, 2:11 am

Re: Aktívne bleskozvody - nie či nie? - Pokračovanie

od Gilian » Apríl 22nd, 2015, 10:57 am

Vážený pán Gajdoš,
pošlite mi tú prílohu na sekretariat@appo.sk a ja ju zavesím na server NORMALIZÁCIA SK a do Vášho článku dáme odkaz na jej otvorenie. PDF súbory sa nedajú priamo pripojiť ako príloha, len obrázky.
Ing. František Gilian
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43
Registrovaný: December 9th, 2014, 12:12 pm

Re: Aktívne bleskozvody - nie či nie? - Pokračovanie

od Jan Hájek » Apríl 23rd, 2015, 8:09 am

Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Apríl 22nd, 2015, 9:50 am


Kto je on-line
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť
cron