Zverejňovanie a sprístupňovanie technických noriem

Zverejňovanie a sprístupňovanie technických noriem

od Gilian » December 12th, 2014, 8:19 pm

Už dlhodobo sa vedie medzi odbornou verejnosťou diskusia o tom, ktoré normy by mal národný normalizačný orgán sprístupniť a zverejniť pre používanie vo vzťahu k ich uvádzaniu v platných právnych predpisoch. Preto vznikla iniciatíva na upozornenie Úradu pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo SR aby si splnil túto jeho zákonnú povinnosť. Žiadosť sme zaslali na ÚNMS SR dňa 26.11.2014 a na vedomie sme tento podnet zaslali aj predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu. Veľmi nás potešilo, že už dnes 12.12 2014 sme dostali odpoveď z kancelárie predsedu Národnej rady SR. Podnet aj odpoveď na podnet z kancelárie predsedu NR SR Vám zasielame v dolu pripojených prílohách. Ak viete aj o iných technických normách, ktoré sú citované v akomkoľvek právnom predpise (v texte predpisu, nie v poznámke pod čiarou) napíšte o tom na toto fórum a podnet môžeme rozšíriť o ďalšie technické normy.
Prílohy
Podnet.jpg
Podnet.jpg (162.8 KiB) Zobrazené 6377 krát
Odpoved_predsedu_NS SR.jpg
Odpoved_predsedu_NS SR.jpg (62.2 KiB) Zobrazené 6377 krát
Ing. František Gilian
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43
Registrovaný: December 9th, 2014, 12:12 pm

Re: Zverejňovanie a sprístupňovanie technických noriem

od Gilian » December 19th, 2014, 3:17 pm

Dnes Slovenský elektrotechnický zväz - Komora elektrotechnikov Slovenska (SEZ-KES) zaslal na Úrad pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo podporné stanovisko k žiadosti APPO SR o splnenie zákonnej povinnosti vo vzťahu k zákonnej povinnosti ÚNMS SR týkajúcej sa zabezpečenia verejnej prístupnosti Slovenských technických noriem, ktoré sú priamo citované v príslušných vyhláškach.

Text tohto podporného stanoviska je v prílohe.
Prílohy
Podporne_stanovislo_SEZ_KES.jpg
Podporne_stanovislo_SEZ_KES.jpg (100.31 KiB) Zobrazené 6316 krát
Ing. František Gilian
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43
Registrovaný: December 9th, 2014, 12:12 pm

Re: Zverejňovanie a sprístupňovanie technických noriem

od Gilian » December 22nd, 2014, 6:43 pm

Dnes 22.12.2014 Úrad pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo SR doručil odpoveď (v prílohe) na žiadosť APPO SR na splnenie si zákonnej povinnosti úradu vo vzťahu k uverejneniu oprávnenia na rozmnožovanie predmetných slovenských technických noriem vo Vestníku ÚNMS SR a tiež o splnenie povinnosti zakotvenej v ustanovení § 7 ods. 1 zákona č. 264/1999 Z. z. v znení neskorších predpisov a teda o zabezpečenie verejnej prístupnosti predmetných slovenských technických noriem.
Z odpovede jasne vyplýva priznanie úradu, že napriek tomu, že Slovenská republika sa zaviazala zladiť svoj systém technickej normalizácie so systémom EÚ, na základe čoho mala do zákona č. 264/1999 Z.z. implementovať všetky potrebné Smernice a Nariadenia vo vzťahu k technickej normalizácii, dodnes tak neučinila. Ak by tak Slovenská republika učinila, tak potom tvrdenie úradu, že podľa návodov Guide 10 a 20 CEN-CENELEC nie je možné normy poskytovať bezplatne, by bolo opodstatnené. Avšak akýkoľvek návod CEN-CENELEC nemôže byť dôvodom nedodržania zákonného ustanovenia platného v Slovenskej republike, ktoré jasne v § 6 ods. 10 zákona č. 264/1999 Z. z. v znení neskorších predpisov ustanovuje uverejnenie oprávnenia na rozmnožovanie predmetných slovenských technických noriem vo Vestníku ÚNMS SR. To, že sú ustanovenia zákona č. 264/1999 Z.z. v rozpore so záväzkami Slovenskej republiky voči EÚ v oblasti zladenia systému technickej normalizácie so systémom EÚ je známe od roku 2009, čo však nie je chyba užívateľov noriem, ale zodpovedného štátneho orgánu. Pokiaľ zodpovedný štátny orgán chce vykonávať tieto záväzky, musí predovšetkým postupovať v súlade so zákonom č. 264/1999 Z.z.. Pokiaľ však tento zákon znemožňuje vykonanie týchto záväzkov, tak má zodpovedný štátny orgán požiadať Ústavný súd o rozhodnutie o nevykonateľnosti tohto zákona a urobiť všetko pre to, aby sa zákon dostal do súladu so záväzkami voči EÚ. To by však znamenalo, že by sme v Slovenskej republike museli mať nezávislý národný normalizačný orgán, ktorý podľa nesplnených záväzkov voči EÚ a podľa problematického zákona č. 264/1999 Z.z. tiež stále nemáme.
Konštatovanie úradu, že normy ktoré uvádzame v našom liste nespĺňajú požadované podmienky a teda nejde o záväznosť technickej normy sú buď klamstvom a zavádzaním alebo nedostatočnou znalosťou problematiky. Kto pozná legislatívne pravidlá vlády vie, že normy uvedené priamo v právnom predpise (nie v Poznámke pod čiarou, ale v texte) sú súčasťou právneho predpisu. A nami uvedené normy takúto podmienku spĺňajú. Vzhľadom na chaotický vývoj v oblasti technickej normalizácie a diskutabilnú politiku koncepcie TN sme očakávali takúto alebo podobnú odpoveď typu "hlava do piesku a nie je nás vidieť", avšak život ide ďalej a blízka budúcnosť ukáže dokedy bude možné ignorovať dodržiavanie zákonov a ďalších pravidiel zo strany úradu.

Na záver je potrebné určite povedať, že „Na Slovensku je to tak!“.

Dokedy? Sme 10 rokov od vstupu do EÚ? Sme tu správne?
Prílohy
Odpoved_UNMS SR_1_strana_1.jpg
Odpoved_UNMS SR_1_strana_1.jpg (96.31 KiB) Zobrazené 6291 krát
Odpoved_UNMS SR_2_strana1.jpg
Odpoved_UNMS SR_2_strana1.jpg (32.62 KiB) Zobrazené 6291 krát
Ing. František Gilian
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43
Registrovaný: December 9th, 2014, 12:12 pm

Re: Zverejňovanie a sprístupňovanie technických noriem

od Gilian » Jún 24th, 2015, 9:25 am

Vraciame sa po pol roku opäť k téme, ktorú sme komunikovali v decembri 2014 ohľadom zverejňovania a sprístupňovania technických noriem citovaných v právnych. Trpezlivosť ruže prináša a tak sme sa dočkali bratskej pomoci spoza Moravy.
V Čechách najvyšší súd rozhodol v rovnakej veci voči ÚNMZ s tým, že normy zozáväznené vo vyšších právnych predpisoch (vyhlášky, zákony) musia byť prístupné verejnosti bezodplatne. Ďakujeme Čechom a ideme na vec aj na Slovensku. Podáme žalobu na ÚNMS SR.

pozrite si celý prípad na linkoch:

http://www.tzb-info.cz/12781-nejvyssi-spravni-soud-technicke-normy-ve-stavebnictvi-musi-byt-poskytnuty-bezplatne
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2014/0162_1As__1400063_20150528164737_prevedeno.pdf
Ing. František Gilian
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43
Registrovaný: December 9th, 2014, 12:12 pm


Kto je on-line
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia
cron