Ako „motivovať“ externých spracovateľov prekladov noriem?

Ako „motivovať“ externých spracovateľov prekladov noriem?

od Gilian » Február 3rd, 2015, 11:45 am

Určite je dôležité, aby sa do normalizačnej spolupráce v oblasti prekladov európskych a zahraničných noriem zapojili externí spracovatelia. Doteraz je zrejmé, že štátna finančná podpora prekladov týchto noriem má klesajúcu tendenciu, čo je možné vidieť zo štatistických údajov 2014, ktoré boli a sú uvedené na tomto portáli. V roku 2014 bolo z celkového počtu 1362 vyhlásených príslušných normalizačných úloh len 50 úloh spracovaných inými spracovateľmi ako zamestnancami ÚNMS SR.
V roku 2015 sa na základe informácií so zasadnutia RTN plánuje prevziať prekladom cca 155 technických noriem. Ak uvažujeme, podľa počtu vydaných technických noriem v predchádzajúcich rokoch, že sa príjme v roku 2015 celkovo 1500-1600 noriem, preklady budú predstavovať len asi 10 % noriem. To potvrdzuje ďalší pokles počtu prekladov oproti roku 2014, keď ich bolo 13,3 %.
Čo je však ešte zarážajúcejšie je to, akým nesmierne „motivačným“ spôsobom ÚNMS SR pristupuje k problematike zabezpečenia spracovania normalizačných úloh externými spracovateľmi v roku 2015. Som dlhoročným spracovateľom (podľa nových zmlúv „spolupracujúcim subjektom“) a keď sa mi do rúk dostali dve zmluvy, vypracované a podpísané úradom bez akýchkoľvek konzultácií s druhou zmluvnou stranou, tak po ich prečítaní som presvedčený, že ide o zmluvy charakteru, ako vravia bratia Česi, „Šmejdi kontra důchodci“.

Za úplne podhodnotenú normalizačnú prácu cca 20,1 Eur za normostranu (v Českej republike je to zhruba 29 Eur) chce úrad v rámci uvedených sankcií za nedodržanie predmetu zmluvy od „spolupracujúceho subjektu“ až 3 druhy sankcií, pokút a výpalného, ktoré sa pohybujú od 5 % z celkovej ceny za každý aj začatý týždeň oneskorenia odovzdania predmetu zmluvy, cez 20 % z celkovej ceny za nedodržanie zmluvy (ani neviem za čo, oni to ale isto vedia) až po pokutu 25 % z celkovej ceny pri zrušení zmluvy za jej porušenie. Naproti tomu je jedinou sankciou na strane úradu to, že zaplatí úrok z omeškania vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania platby. Čerešničkou na torte je ustanovenie zmluvy, v ktorom si úrad vyhradzuje právo na zmenu platobných podmienok v súvislosti s viazaním, reguláciou alebo zmenou štátneho rozpočtu.

Okrem toho, že sa týmto potvrdzuje úplná závislosť úradu, ako „národného normalizačného orgánu“ od štátnej moci, čo je v rozpore s princípom európskej technickej normalizácie podľa Nariadenia európskeho parlamentu a rady EÚ č. 1025/2012, je úsmevné, že tento dokument má názov ZMLUVA O SPOLUPRÁCI.

Takúto spoluprácu si určite žiadny „spolupracujúci subjekt“ neželá a ktovie, či si ju vlastne skutočne želá aj úrad?
Pre zaujímavosť Vám pripájam tzv. Zmluvnú výpalnícku kalkulačku, ktorú som zostavil na základe zmluvných podmienok. Stačí keď zadáte do žltej kolónky „Cenu predmetu zmluvy“ a kalkulačka Vám poskytne zaujímavé čísla, ktoré Vás presvedčia, že výhodnejšie je urobiť normalizačnú úlohu na vlastné náklady a venovať preloženú normy úradu na vydanie. Pomôžete tým zadarmo odbornej verejnosti, ktorá potrebuje normy a nebudete platiť okrem daní a odvodov na zabezpečenie chodu štátu ešte aj penále a pokuty za to, že Vám dovoľuje niečo urobiť pre rozvoj normalizácie.

http://www.normalizacia.sk/engine/wp-content/uploads/2015/02/Zmluvna_vypalnicka_kalkulacka.xls
Ing. František Gilian
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43
Registrovaný: December 9th, 2014, 12:12 pm

Re: Ako „motivovať“ externých spracovateľov prekladov noriem

od Gilian » Február 3rd, 2015, 8:04 pm

Aby ste verili vlastným očiam a tomu, čo je uvedené v predchádzajúcom príspevku, tak Vám poskytujeme na výstrahu a poučenie návrh zmluvy ÚNMS SR o spolupráci, aj s pripomienkami „spolupracujúceho subjektu“, ktoré odhaľujú absolútnu právnu nekompetentnosť, rozpor so zákonom a odpor k slušným obchodným praktikám. Takáto zmluva bola vypracovaná, overená zamestnancami ÚNMS SR, podpísaná najvyššími predstaviteľmi úradu a zaslaná na podpis „spolupracujúcemu subjektu“, aby bola následne bez akejkoľvek hanby zverejnená v Centrálnom registri zmlúv.

http://www.normalizacia.sk/engine/wp-content/uploads/2015/02/Zmluva_o_spolupraci.pdf
Ing. František Gilian
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43
Registrovaný: December 9th, 2014, 12:12 pm

Re: Ako „motivovať“ externých spracovateľov prekladov noriem

od Gilian » Marec 3rd, 2015, 8:22 am

Aj tento príbeh má pokračovanie. APPO SR z dôvodu nedostatkov zmluvy (uvedených vyššie) vrátila úradu tieto zmluvy na prepracovanie s návrhom, ako by mali vyvážené zmluvy vyzerať, aby boli seriózne a neboli v rozpore so zákonom (pozri prvú prílohu).
Služobná úradu, ktorej bol adresovaný tento list odpovedala na vrátenie zmlúv (pozri druhú prílohu) bez akýchkoľvek problémov s tým, že takéto zmluvy sú predsa štandardné t. j. len potvrdila, že úrad štandardne nedodržiava zákon resp. postupuje v rozpore so zákonom. Myslíme, že to nemusela až takto otvorene priznať, avšak ten, kto je v argumentačnej núdzi ten povie čokoľvek. Tak sa zdá, že množstvo úradníkov v orgánoch štátnej správy je pri nástupe do svojej funkcie zaočkovaných špeciálnou vakcínou, ktorá im bráni mať vlastný logický úsudok. Choroba sa postupne vyvíja až dochádza k tzv. anticipácii v predstavách. Úradník potom toľko klame, že je presvedčený, že hovorí pravdu.
Okrem tejto vážnej diagnózy je odpoveď ÚNMS SR len ďalším potvrdením, že úrad nemá skutočný seriózny záujem o zabezpečovanie kvality prekladov EN, kvality pôvodných STN a dokonca sa bráni aj tomu, keď by niekto chcel normu spracovať bezodplatne a nepodpíše zmluvu so sankciami voči nemu, ktoré sa percentuálne vypočítajú zo základu nulovej zmluvnej ceny.
Prílohy
Vratenie_zmluvy.jpg
Vratenie_zmluvy.jpg (146.14 KiB) Zobrazené 4387 krát
Odpoved_UNMS_SR.jpg
Odpoved_UNMS_SR.jpg (156.13 KiB) Zobrazené 4387 krát
Ing. František Gilian
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 43
Registrovaný: December 9th, 2014, 12:12 pm


Kto je on-line
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť
cron